MIEJSCE PEŁNE ZASOBÓW. JAK PRZETRWAĆ I DALEJ SIĘ ROZWIJAĆ?

Miejsce pełne zasobów. Jak przetrwać i dalej się rozwijać? 

Środa 18 listopada 2020, godz. 9.00-10.30

Prowadząca:

Magda Kubecka

Goście:

  • Beata Charycka (Stowarzyszenie Kooperatywa "Dobrze"),
  • Daria Mielcarzewicz (Po-Dzielnia – Centrum Ekonomii Współdzielenia).

O sesji:

Jak ma się lodówka do zaufania społecznego, a majsterkowanie do zmiany klimatu? I czy dzielenie może łączyć? W czasie tej sesji poznamy proste i sprawdzone metody współdzielenia i wymiany, które w wielu miejscach pączkują w reakcji na kryzys - finansowy, ekologiczny czy społeczny. Przekonajmy się, czy ekonomia współdzielenia może budować więzi sąsiedzkie wokół miejsc otwartych.

Zobacz video zapis tej sesji.

Podsumowanie i prezentacja z sesji poniżej.

 

Więcej o prowadzącej i gościach:

  • Magdalena Kubecka – badaczka miasta, animatorka kultury, inicjatorka działań sąsiedzkich w przestrzeni publicznej, wiceprezeska Fundacji Na miejscu, redaktorka „Magazynu Miasta”, wykładowczyni w School of Ideas. Prowadzi bloga o miastach, kulturze i innowacjach.
  • Beata Charycka - Stowarzyszenie Kooperatywa "Dobrze",
  • Daria Mielcarzewicz - Po-Dzielnia – Centrum Ekonomii Współdzielenia.

 

PODSUMOWANIE SESJI:

Celem spotkania było zachęcenie przedstawicieli z różnych miejsc (domy kultury, siedziby ngo, biblioteki, OPS) do wprowadzenia współdzielenia do swojego miejsca. Chodziło także o pokazanie uczestnikom potencjalnych korzyści jakie płyną ze współdzielenia dla budowania społeczności wokół swojego miejsca/wzmacniania relacji sąsiedzkich/zaufania społecznego. 

 

Wstęp: Prezentacja: Dzielenie jako remedium na kryzys 

Odpowiedzenie na pytanie, na jakiego typu kryzysy współdzielenie może być odpowiedzią? Omawianie kryzysów takich jak: finansowy; zaufania społecznego, sąsiedzki; klimatyczny/ekologiczny - odpowiedzialność za planetę; wykluczenia (dostępem do produktów/zdrowej żywności); nadmiaru, braku miejsca, mnogość rzeczy itp. 

W tej części pokazane zostały przykłady współdzielenia, chodziło o opowiedzenie o inspirujących przykładach, różnej skali współdzielenia. Pokazane zostały takie przykłady jak tablica sąsiedzkaSpółdzielnia Kultury (Warszawa)japońska waluta troski (Furreai Kippu)Walking School Bus (Australia)społecznościowe farmy solarne (USA)zbieracze owoców (miasta holenderskie, Wiedeń, Kopenhaga, coraz popularniejsze w Polsce).  

Zmierzyliśmy się także z definicją ekonomii współdzielenia (sharing economy) jako szerszego, teoretycznego, ekonomicznego kontekstu, w jakim funkcjonują praktyki współdzielenia. Ekonomię współdzielenia można rozumieć jako system rozproszonych sieci połączonych ze sobą jednostek i społeczności, który obejmuje bezpośrednie świadczenie sobie usług przez ludzi oraz współużytkowanie, współtworzenie i współkonsumowanie i kupowanie. Model ten zmienia dominujące modele ekonomiczne i dystrybucyjne i zwiększa efektywność wykorzystywania zasobów (więcej w Raporcie „Ekonomia Współpracy w Polsce 2016”, red. Dawid Sokołowski Sebastian Starzyński prof. Bolesław Rok Łukasz Zgiep

 

Kogo mamy na "sali"?

Krótka "ankieta" on-line z 3 pytaniami do uczestników/czek dotyczących dzielenia oraz ich perspektywy. Po wyświetleniu odpowiedzi na każde z pytań, następował komentarz i pokazanie danych z badań praktyk współdzielenia prowadzonych przez Fundację „Na miejscu” na zlecenie m.st. Warszawy oraz innych danych (przywoływanych na dole tej notatki) 

 

Wybrane przypadki: Po-dzielnia i Kooperatywa Dobrze   

Daria Mielcarzewicz zaprezentowała Po-dzielnię z Poznania: początki w postacie Give-boxów, sposób działania przez ostatni rok, główne wyzwania i rolę działań społecznych i edukacyjnych.  

Beata Charycka zaprezentowała Kooperatywę Dobrze: wieloaspektowe mechanizmy współdzielenia - miejsca, odpowiedzialności, decyzyjności, oraz rolę społeczności we wszystkich działaniach; funkcjonowanie sklepów kooperatywy, a także plany związane z przestrzenią sąsiedzką, którą niedługo otwierają. 

 

Część dyskusyjna i pytania.

W tej części pojawiło się kilka pytań, np.:

Jak działać w realiach pandemii / lockdownu? 

Sposobem na działanie w czasie pandemii mogą być m.in. mobilne punkty dystrybucji zasobów, przekazywanie rzeczy na kwarantannę, przeniesienie się do sieci, uzupełnianie działań stacjonarnych działaniami on-line, dostosowywanie swoich przestrzeni do wymogów pandemicznych. 

 

Jak egzekwować przestrzeganie regulaminu? 

Regulamin okazał się pomocny w sytuacjach problematycznych. Poprzez odwołanie się do regulaminu (szczególnie jeśli wisi w widocznym miejscu na ścianie i można go po prostu wskazać) łatwiej poradzić sobie w sytuacji, gdy ktoś robi coś sprzecznego z zasadami miejsca (np. hurtowo zgarnia wszystkie zasoby). Regulamin musi być żywym dokumentem, warto go uaktualniać, znać, realnie z niego korzystać. Wtedy ma znaczenie.  

 

Jak radzić sobie z kradzieżą w podzielniach? 

Pytanie, czy w podzielni, w której wszystko jest do wzięcia za darmo, możemy w ogóle mówić o kradzieży. Ale kontrowersje mogą budzić działania np. handlarzy, którzy przychodzą po rzeczy, by potem je sprzedawać w kolejnym obiegu. Nadal można uznać, że realizują oni niektóre cele podzielni, np. o drugim życiu przedmiotów, ale łamią inne (o darmowej wymianie i obrocie dóbr). 

 

Uczestniczki i uczestnicy spotkania dzielili się również swoimi doświadczenia i inspiracjami.

Wśród nich pojawiły się: 

  • Miejsce Spotkań – Społeczny Dom Kultury (które m.in. robi podobne jak Po-dzielnia tabliczki „korzystaj z deszczówki”, „nie używaj plastiku”) 

 

Dodatkowo polecam artykuły, badania i linki dotyczące ekonomii współdzielenia:

 

Sharing economy jako nowy trend konsumencki, artykuł Justyny Ziobrowskiej z Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego 

https://www.repozytorium.uni.wroc.pl/Content/79622/03_4_W_Ziobrowska-Sharing_economy_jako_nowy.pdf 

Ekonomia współdzielenia. Dziel i rządź? Artykuł Bartłomieja Kozeka na portalu zielonewiadomosci.pl 

https://zielonewiadomosci.pl/tematy/miasto-2/ekonomia-wspoldzielenia-dziel-i-rzadz/ 

Raport „Ekonomia Współpracy w Polsce 2016”. Autorzy: Dawid Sokołowski Sebastian Starzyński prof. Bolesław Rok Łukasz Zgiep  

http://izabeladyakowska.pl/files/2019/08/Raport-Ekonomia-współpracy-2016.pdf 

Ekonomia współdzielenia alternatywnym kierunkiem rozwoju miast. Potencjał województwa świętokrzyskiego. Raport podsumowujący wyniki badań. Marcin Banaszek, Kielce 2018 

https://wpaiz.ujk.edu.pl/wp-content/uploads/do_pobrania/raporty_badan/Raport%20Ekonomia%20współdzielenia%20Banaszek_M.pdf 

Wpis na blogu Miejski Instytut dotyczący ekonomii cyrkularnej w miastach na przykładzie Rotterdamu 

https://miejskiinstytut.wordpress.com/2015/03/31/obieg-dobr-w-rotterdamie/

 

Prezentacja z sesji - MO 2020. Miejsce pełne zasobów_Magda Kubecka.

Przejdź do treści