MIEJSCA OTWARTE

Pierwszą ogólnopolska konferencja poświęcona nowoczesnym kierunkom rozwoju miejsc działających lokalnie.

I Ogólnopolska Konferencja MIEJSCA OTWARTE. Przestrzeń spotkań sąsiedzkich. Warszawa 16-17 listopada 2017

ORGANIZATORZY

Organizatorami konferencji są Urząd m.st. Warszawy oraz Białołęcki Ośrodek Kultury.

W Warszawie od sierpnia 2015 roku funkcjonuje Program Wzmacniania Wspólnoty Lokalnej. Ten dokument wskazuje sposoby i dostępne narzędzia realizacji celów Społecznej Strategii Warszawy, dzięki którym samorząd warszawski można wspierać rozwój wspólnot lokalnych w Warszawie.

W Centrum Komunikacji Społecznej - jednym z biur Urzędu Miasta staramy się monitorować i wspierać proces realizacji "Programu Wzmacniania Wspólnoty Lokalnej" na lata 2015-2020, m.in poprzez edukację w obszerze inicjatywy lokalnej oraz miejsc aktywności lokalnej w Warszawie. Codziennie staramy się tworzyć narzędzia, przeprowadzać konkursy i projekty, które służą budowaniu wspólnot sąsiedzkich i partnerstw międzysektorowych w naszym mieście. Działamy na rzecz dobrej i partnerskiej współpracy na linii mieszkańcy - urzędnicy.

www.inicjatywa.um.warszawa.pl

Białołęcki Ośrodek Kultury (BOK) to jeden z najstarszych ośrodków kultury w Warszawie – w ubiegłym roku obchodził dwudziestolecie powstania. BOK jest otwarty na inicjatywy oddolne, różnorodny, nie zamyka się na jedną dziedzinę sztuki. Działa tu pierwsze na Białołęce nowoczesne kino, scena impresaryjna, grupy teatralne, organizowane są także duże koncerty. Ważnym elementem działalności BOKu są działania społeczne. Od kilku lat działają „3 pokoje z kuchnią”, miejsce aktywności lokalnej (ul. Głębocka 84), współtworzone przez pomysły i wydarzenia proponowane i organizowane przez mieszkańców dzielnicy. We wrześniu 2016 BOK otworzył na Zielonej Białołęce nową placówkę – Głębocką 66.

3 pokoje z kuchnią Białołęckiego Ośrodka Kultury to jedno z pierwszych miejsc aktywności lokalnej w Warszawie. W kameralnej przestrzeni spotykają się zarówno osoby mieszkające na Białołęce od pokoleń, jak również sąsiedzi mieszkający tu od niedawna, osoby w różnym wieku z różnymi zainteresowaniami. Odbywają się tu cykliczne oraz jednorazowe bezpłatne warsztaty i spotkania, wymyślone, organizowane i prowadzone przez mieszkańców. Różnorodność pasji, jakimi bezinteresownie dzielą się sąsiedzi odkłamuje mit Białołęki jako sypialni Warszawy a Białołęczan jako pasywnych obywateli miasta. Jest to także świetny dowód na to, że mieszkańcy potrafią sami się zorganizować. Tylko trzeba im dać do tego odpowiednie narzędzia.

www.bok.waw.pl